Gospodarka odpadami po nowemu
Z dniem 1 lipca 2013r. wprowadzony będzie nowy system odbioru i gospodarowania odpadami na terenie Gminy Miasta Szczecin.
Zmiany w opłatach za gospodarowanie odpadami wg ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jej nowelizacji i uchwał Rady Miasta Szczecin.
Na podstawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek odbioru i zagospodarowania odpadów przechodzi z właścicieli nieruchomości na gminy. Gmina realizować go będzie poprzez zlecenie usługi specjalistycznym podmiotom wybranym w drodze przetargu. Za przejęcie powyższego obowiązku gmina będzie pobierała od właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie uwzględniała koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku, w tym recyklingu, a także unieszkodliwiania odpadów zgodnie z obowiązującą hierarchią postępowania z odpadami.
Kto jest właścicielem nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej?
Do dnia 15.06.2013r. każdy właściciel nieruchomości w Gminie Miasto Szczecin miał obowiązek złożyć deklarację w Urzędzie Miasta, w której zadeklarował ilość zużytej wody w ciągu dwunastu kolejnych miesięcy oraz stwierdzić, czy podejmuje się selekcjonowania odpadów, czy nie. Na tej podstawie została naliczona nowa opłata za odbiór śmieci.
Jednym z pierwszych nasuwających się pytań, kluczowych dla zrozumienia zmian w nowym systemie, może być problem, kto jest właścicielem nieruchomości w rozumieniu ww. ustawy i jej nowelizacji z 2012r.?
O ile ustalenie właściciela domku jednorodzinnego na podstawie obowiązujących przepisów nie jest trudne, o tyle zapisy ustawy o własności lokali i ucpg mogą wprowadzać zamieszanie w przypadku mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, np. mieszkań spółdzielczych, gdzie lokatorzy mają spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu lub mają wyodrębnioną własność lokalu.
Otóż nie każdy właściciel mieszkania może podpisać deklarację i rozliczać się z Gminą za wywóz odpadów. W art.2 ust.3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek właściciela nieruchomości (np. lokalu z odrębnie ustanowioną własnością) w budynku wielolokalowym, obciąża osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną. Upraszczając, jeżeli dla danej nieruchomości umowę na wywóz śmieci zawierał zarządca, to w świetle nowych przepisów na jego barkach spoczywa obowiązek sporządzenia odpowiedniej deklaracji, złożenia jej w Urzędzie Miasta i wywiązywania się z uiszczania opłaty Gminie. Zatem jeśli zarządcą nieruchomości jest spółdzielnia- to ona składa deklarację i opłaca odbiór odpadów.
Nie ma możliwości, aby poszczególni mieszkańcy Spółdzielni Panorama posiadający tytuły własnościowe (lub prawo odrębnej własności) do lokali, w których mieszkają, indywidualnie podpisywali deklarację i samodzielnie rozliczali się z Gminą Szczecin za wywóz śmieci.
Stawki i opłata za odbiór odpadów przez gminę.
Nowelizacja ustawy dała gminom możliwość wybrania metody ustalania wysokości opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami. Rada Miasta Szczecin dnia 22 kwietnia 2013r. wybrała metodę opartą o wskazanie zużycia wody w danej nieruchomości zamieszkałej w kolejnych dwunastu miesiącach. W uchwale tej dano też możliwość wybrania okresu tylko sześciu kolejnych miesięcy i pomnożenia razy dwa stanu zużycia wody w tym okresie, dla uzyskania jak najbardziej korzystnego wyliczenia podstawy składki dla właściciela nieruchomości. Przy czym trzeba tu zaznaczyć,że ta metoda opracowana jest dla właścicieli nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej. Właściciele domków jednorodzinnych będą uiszczać opłatę (jedną z dwóch, w zależności, czy będą sortować śmieci, czy nie) zryczałtowaną, niezależną od zużycia wody.
W tej samej uchwale obniżono poprzednio ustaloną stawkę za metr sześcienny zużytej wody do kwoty 4,35 zł i 5,55 zł. Niższa kwota obowiązywać będzie właścicieli, którzy zadeklarują i wywiązywać się będą z opcji segregowania odpadów na terenie nieruchomości. Wyższa stawka obejmie właścicieli, którzy oddawać będą odpady zmieszane, nie segregowane. Spółdzielnia Panorama opowiedziała się za niższą opłatą, postawiła więc na segregację odpadów.
Gmina Szczecin zobowiązała się także w ramach opłaty dostarczyć odpowiednie pojemniki i worki, zgodnie z zadeklarowanym sposobem postępowania z odpadami, do prowadzenia segregacji odpadów na terenie nieruchomości zamieszkałej. Zatem właściciele i zarządcy, w tym Spółdzielnia - nie poniosą dodatkowych kosztów z tytułu wyposażania nieruchomości w pojemniki.
Kto będzie kontrolował, czy mieszkańcy segregują odpady?
Ocena tego, czy właściciel/zarządca/Spółdzielnia wywiązuje się z zadeklarowanej selekcji odpadów będzie należała do pracowników firmy odbierającej odpady z terenu nieruchomości.
Spółdzielnia Panorama nie ma możliwości sprawdzania mieszkańców, czy segregują śmieci przed wyrzuceniem ich do pojemników, czy też wyrzucają odpady zmieszane. Dbanie o prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków segregowania śmieci spoczywać będzie na każdym z mieszkańców, na jego sumieniu i odpowiedzialności. Wzajemne zaufanie i dyscyplina mieszkańców są jedynym warunkiem, pod jakim właściwie funkcjonować może nowy system gospodarowania odpadami na terenie naszej Spółdzielni.
Nowa umowa z Gminą Miasto Szczecin.
Na właścicielu, czy też zarządcy (a w naszym przypadku na Spółdzielni Panorama) ciążył obowiązek rozwiązania umowy z dotychczasowym usługodawcą zajmującym się wywozem odpadów.
Następnie Spółdzielnia była zobowiązana złożyć deklarację, w której stwierdziła, czy podejmuje się segregowania śmieci przez mieszkańców, a zatem chce płacić mniejszą stawkę 4,35zł/m3 oraz jakie miała zużycie wody we wskazanym dwunastomiesięcznym okresie.
Jak funkcjonować będzie nowy system odbioru odpadów?
Na mocy uchwały nr XXI/593/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 lipca 2012 Miasto Szczecin zostało podzielone na cztery sektory. Każdy z sektorów będzie obsługiwany przez jeden podmiot zajmujący się wywozem odpadów. Wybór podmiotów został dokonany drogą przetargu przez Gminę Szczecin.
Zgodnie z przeprowadzonym podziałem, nieruchomości Spółdzielni Panorama na ul. Łukasińskiego i Langiewicza znalazły się w Sektorze II i III.
W zamian za uiszczaną na rzecz Gminy opłatę wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych mają prawo oczekiwać świadczenia przez Gminę określonego zakresu usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Do obowiązków Gminy będzie należał odbiór w każdej ilości:
- zebranych w pojemnikach odpadów komunalnych zmieszanych,
- zebranych selektywnie w pojemnikach lub workach odpadów szkła, papieru, tworzyw sztucznych, metalu i opakowań wielomateriałowych,
- wystawionych przed posesję naturalnych choinek,
- wystawionych przed posesję mebli i innych odpadów wielkogabarytowych ( z wyłączeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego)
Odpady zmieszane będą wywożone przez cały rok, co najmniej dwa razy w tygodniu. Selektywnie uzbierane papier, szkło i tworzywa sztuczne będą wywożone raz w tygodniu. Meble i odpady wielkogabarytowe- 12 razy w roku, przy czym trzeba będzie wystawić te odpady dzień wcześniej. Termin wywozu śmieci wielkogabarytowych i mebli ustalany będzie z usługodawcą. W okresie 01.01- 28.02 , dwa razy w tygodniu, będą wywożone naturalne choinki.
Odpady poremontowe, gruz itp. trzeba będzie wywieźć we własnym zakresie do tzw. EKOPORTU. Lista adresów ekoportów jest dostępna na stronie Urzędu Miasta, została też podana na tablicach ogłoszeń Spółdzielni.
W ramach opłaty w EKOPORTACH przyjmowane będą dostarczane przez mieszkańców, w każdej ilości, zebrane w sposób selektywny następujące odpady:
• szkło opakowaniowe z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach,
• papier,
• opakowania z tworzyw sztucznych z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach,
• metal,
• opakowania wielomateriałowe,
• meble i inne odpady wielkogabarytowe,
• wykładziny, dywany i tekstylia,
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• zużyte kartridże i tonery,
• zużyte opony,
• zużyte baterie i akumulatory,
• chemikalia i opakowania po chemikaliach, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych i opakowaniach po tych odpadach,
• przeterminowane leki i opakowania po lekach,
• świetlówki i żarówki,
• przepracowane oleje silnikowe,
• odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone.
Szczegółowy zakres usług, terminów i sposób selekcji odpadów jest zawarty w uchwale nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012r. nazywaną Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, a także w uchwale nr IV/693/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwały te są dostępne na stronie www.ecozmiany.szczecin.pl oraz na stronie Urzędu Miasta Szczecin.
Czemu służyć mają te wszystkie zmiany?
Wprowadzając nowy system Szczecin realizuje wymogi określone w nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe regulacje dotyczą wszystkich gmin w Polsce. Celem tej ustawy są m.in. dbałość o środowisko oraz zwiększenie kontroli nad strumieniem produkowanych odpadów.
Na skróty